Gıda Analiz Grupları >> Moleküler Biyoloji Analizleri >> Helal Gıda

Helal Gıda

Sidebar Image

Helal Arapça bir kelimedir ve 'izin verilen' veya 'tolere edilebilen' olarak tercüme edilebilir. İslami kurallar uyarınca kabul gören tüm şeyleri ve eylemleri ifade eder. Tersi 'haram'dır ve 'yasak' demektir.

Helal ve haram arasında gri bir alan vardır ki buna 'mekruh' denilir. Mekruh (itiraz edebilir) yapılması açıkça yasak olmayan, ama hareket yönü haram eğiliminde olan herşeydir. Müslümanlar için bu gri alanlardan dahi dikkatlice kaçınılması gerekir.

Genellikle, açıkça ve aynı şekilde yasak olanlar dışında tüm gıda türlerine izin verilir. Bir müslümanın domuz eti ve yan ürünlerini yemesi, sarhoş edecek içecekler (alkol) ve kan tüketmesi yasaktır.

Bu arada 'helal' kelimesi ticaret hukuku açısından 'Codex Alimentarius' olarak tanımlanmaktadır. Codex AlimentariusGıda ve Tarım örgütü (FAO) ve Birleşmiş Milletlerin Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) gıda güvenliği ve ürün kalitesi standartlarının bir toplamıdır.

Ürünlerinizin incelenmesinde (örneğin, domuz DNA) size destek ve yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. PCR kullanarak yapılan analizlerle, temizleme süreçlerinin ve planlarının yeterli olduğundan emin olmanıza ve çapraz bulaşmayı güvenli bir şekilde önlemenize yardımcı olabiliriz. Ayrıca, İslami kurallarda yasak olan balık türlerinden kaçınma amacıyla herhangi bir balık ürününüzü türe özgü DNA sekanslaması ile analiz edebilmekteyiz. 

Dini gereksinimlere karşı olan farkındalığımız ve saygımız analizlerimiz ve sorumluluklarımızla kanıtlanmaktadır.