Gıda Analiz Grupları >> Mikrobiyoloji >> Virüs Analizleri

Virüs Analizleri

Sidebar Image

Günümüzde gıda kaynaklı virüsler Avrupa'da toplu gıda zehirlenmelerinin %20'sine sebep olmaktadır. Kontaminasyon bildirimlerinin sayısı her yıl arttığından , bu sorun müşterilerimiz tarafında kalite güvenlik açısında önemli bir hal almıştır.

Başlıca Virus Tipleri

Norovirus G1/GII ( vakaların %90 'ı) : gastorenterit problemler

Hepatit A : Ateş , sarılık, mide sorunları

Daha az görülen diğer virüsler : Sapovirus, Rota Virus , Reovirus, Hepatit E 

Bu zarfsız RNA virüslerinin ekfekte etme riskleri çok yüksektir. Aynı zamanda pastorizasyon, dondurarak kurutma, pişirme gibi operasyonlara karşı da dayanıklıdırır. . Kısa zamanda ve kolaylıkla yayılıp salgınlar oluşturabilirler . Bu nedenle kontrol edilmesi zordur.

Risk konusu ürünlerden bazıları

  • Meyve
  • Çiğ sebzeler
  • Kabuklu deniz ürünleri ve yumuşakçalar
  • Otlar ve baharatlar
  • Isıl işlem uygulanmamış hazır gıdalar
  • Sular
  • Yüzeyler ( çalışma alanları, üretim bantları vb. ) 

Gıda Kaynaklı Virüslerin analizleri , kalite ve güvenlik açısından gerekli bir adımdır.

Son krizler ve gelişmekte olan ülkelerden hammadde temini tarım endustirisinin tüm bileşenleri tarafından virüslerin bulaşma riskleri konusunda farkındalığı arttırmıştır. ( Ekim 2012'de Almanya'da , 11000 çocuk Çin orjinli çileklerden yaşadığı sağlık problemi... )

Ayrıca yasal yönetmelikler ( EC 2073 / 2005 ) gıdaların insan sağlığı için risk teşkil edebilecek miktarlarda mikroorganizma , toksinleri ve metabolitleri içermemeleri konusunda kurallar koymaktadır.

Avrupa'da, Aralık 2012 tarihinden itibaren bir  yönetmelik ( 1235/2012) ile  sadece Çin'den dondurulmuş çilek ihracatında yapılacak resmi kontrollerin seviyesini arttırmıştır.

Kontaminasyonlar, sadece ürün geri çağırma değil aynı zamanda marka imaj koruma problemlerine ve hatta yargılanma gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.