Kimyasal Analizler >> Kalıntı Ve Bulaşan Analizleri >> Organik Bulaşanlar

Organik Bulaşanlar

Sidebar Image

Ürününüz toksikolojik olarak güvenli ve tüm yasal gerekliliklere uygun mu?

Eurofins Grubu, Global Organik Kirleticiler Analizleri Yetkinlik Merkezi ile geniş çeşitliliklerdeki gıda ve yemlerde antropojenik kökenli organik kirleticilerin  ve süreç kirleticilerinin incelemesi imkanını sunar.

Yemeklik katı ve sıvı yağlar kalite, stabilite ve güvenilirlikleri konusunda iyileştirilmeleri  için işlemlere tabi tutulurlar. Bu işlem yağdaki kirliliği büyük oranda azaltsa da proses kontaminantları ciddi sağlık risklerine sebep olabilir. Rafine edilmiş yemeklik katı ve sıvı yağlarda ve bu yağları içeren bebek maması da dahil olmak üzere son ürünlerde, 3-monochloropropane-1,2-diol or 3-chloropropane-1,2-diol (3-MCPD) esterleri ve glisidil esterleri ortaya çıkabilir ve bu endişe konusudur.

Hem glisidil esterlerin toksisiteyle bağlantısı hem de sindirim sistemindeki hidrolizleri belirsizdir. Glisidolün (epoksi gliserol) tek başına  kanserojen ve mutajenik özellikleri vardır. Alman Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü (BfR) glisidil esterlerinin sindirim sırasında parçalandığını ve glisidolün ortaya çıkmasına sebep olduğunu kabul etmektedir. Bu sebeple, yiyeceklerde glisidil esterlerini minimize etmek çok önemlidir.

Eurofins laboratuvarlarının, özellikle bu konu ile ilgili çalışan birimleri bulunmaktadır. Aynı zamanda son analitik gelişmelerin yakından takibi için Alman BfR, Alman Lipid Bilim ve Teknolojileri Birliği ve Amerikan Yağ Kimyagerleri Cemiyeti (AOCS) gibi çeşitli çalıştayların aktif  üyesidir. 

Eurofins piyasada bulunan en önemli glisidil esterlerinin (C12-18) miktarsal tayini için LC-MS ekipmanı ile yeni AOCS taslağına dayanan bir  analiz yöntemi ile müşterilerine hizmet vermektedir.

 

Diğer teknik detaylar ve analiz fiyatlarımız ile ilgili bize ulaşmak ister misiniz?